Jezioro o powierzchni 136 ha i długości 4,6 km jest usytuowane na malowniczym Pojezierzu Kaszubskim i otoczone lasami bukowo-sosnowo-dębowymi. Na znajdującej się na jeziorze wyspie utworzono w 1954 roku rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Przywidzkim, który obejmuje obszar 4,55 ha. Wyspa jest porośnięta bukami i dębami, z których niektóre mają ponad 180 lat. Na półwyspie widoczne są dość dobrze zachowane ślady wczesnośredniowiecznego grodziska z wałem ochronnym. W lesie otaczającym jezioro, przy granicy z Piekłem Górnym i Dolnym, można znaleźć pozostałości cmentarzyska kurhanowego. Przy północnym brzegu rosną dwie zrośnięte lipy drobnolistne stanowiące pomnik przyrody.
Po pokonaniu trasy z hotelu dochodzimy do miejsca odpoczynku, które idealnie nadaje się na piknik (oraz kąpiel w jeziorze). Są tu drewniane stoły i ławki, miejsce do rozpalenia ogniska oraz łagodne, piaszczyste wejście do jeziora. Rozpoczyna się tu również czerwony szlak rowerowy, dostępny dla turystów o każdym stopniu zaawansowania.
Szlak rowerowy zatacza pętlę wokół Jeziora Przywidzkiego. Podążający jego trasą rowerzysta praktycznie nie traci tafli akwenu z oczu, jednak najpiękniejszymi widokami na jezioro będzie mógł nacieszyć się dopiero poza głównym sezonem letnim, gdy z drzew opadną liście. Trasa wiedzie cały czas wzdłuż brzegu, jednak nie oznacza to, że jest tu płasko. Spiętrzony i dość mocno pofałdowany teren wokół rynnowego jeziora powoduje, że prowadząca jego brzegiem droga gruntowa pokonuje liczne wzniesienia, zmuszając podróżującego do lekkiego wysiłku. Szybko jest on jednak rekompensowany pięknym krajobrazem. Z brzegu jeziora dostrzec można także niewielką wyspę, na której założony został rezerwat 200-letnich dębów i buków. Nieco dalej tuż za ostrym skrętem wyłoni się cypel, na którym mieści się grodzisko. Oba, tajemnicze a zarazem ciekawe miejsca związane są z wieloma lokalnymi legendami. Mówią one między innymi o zaczarowanej księżniczce Privisi, o skarbach zatopionych w wodach jeziora oraz podziemnych przejściach łączących wyspę ze stałym lądem. Możemy stwierdzić, że obszar ten nie bez powodu objęto Przywidzkim Obszarem Chronionego Krajobrazu.
Wokół jeziora możemy przemaszerować też z kijami – przygotowano tu ścieżkę Nordic Walking. Prowadzi wzdłuż brzegu, można po drodze zaplanować kąpiel w jeziorze – wygodne miejsce do zanurzenia się w wodzie znajduje się – oprócz kąpieliska w Przywidzu, również po wschodniej stronie jeziora. Czas przejścia: 2,5 godziny.
Na miejskiej, strzeżonej plaży w Przywidzu można wypożyczyć sprzęt pływający i zobaczyć jezioro z zupełnie innej perspektywy.