Półwysep Helski
 
 
 

Półwysep Helski (Mierzeja Helska) stanowi jedyną w swoim rodzaju osobliwość przyrodniczą i krajobrazową w Polsce. Powstał dzięki prądom morskim niosącym piasek wypłukiwany z dna morskiego. Długość półwyspu to około 34 kilometry, szerokość w pobliżu nasady od 200 do 500 metrów, w okolicach Jastarni ponad 1100 metrów, natomiast w rejonie Helu osiąga ponad 2900m.

Półwysep Helski to obszar o największej liczbie dni słonecznych i jednocześnie najsilniejszych wiatrach.

Ze względu na unikatową formę cały Półwysep należy od 1978 roku do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia parku wynosi 15 491 ha, natomiast 12 119 stanowi jego strefę ochronną.

Przez Półwysep Helski Przebiega pieszy szlak turystyczny - "Nadmorski" - prowadzący z Krokowej do Juraty. Fauna Półwyspu Helskiego nie jest bogata, lecz bardzo ciekawa. W okresie przemieszczania się ptaków - wiosną i jesienią - na Półwyspie pojawiają się takie gatunki jak: kormorany, perkozy i czajki. Można tu spotkać również kilkadziesiąt gatunków mew, rybitw i kaczek.

Półwysep Helskie ofertuje wiele atrakcji turystycznych: fokarium, latarnia morska z 1825 roku, Izba Pamięci Marynarki Wojennej oraz Muzeum Rybołówstwa. Rośnie popularność aktywnych form spędzania czasu: wycieczki piesze i rowerowe, aerobik na plaży, nurkowanie na wrakach, windsurfing kitesurfing. Hel i okoliczne miejscowości są coraz bogatsze w obiekty sportowe, hale, korty tenisowe.

  • Kozi Gród Luksus gości na Kaszubach.
    ul. Leśników 3 83-047 Pomlewo k. Gdańska (Kaszuby) (mapa kml)
    tel. 601 610 453
    e-mail: kozigrod@kozigrod.pl
  • Rekomendacje:

    • Projekt i realizacja: Qunabu